300 milliárd forintnyi uniós támogatás Budapestnek

Európai színvonalú fejlesztések európai uniós forrásból Budapestnek.

Budapest a 2021–2027 közötti európai uniós költségvetési ciklusban összesen 300 milliárd forintnyi közvetlen uniós támogatásban részesül.

Ezek a források az „Otthon Budapesten” városfejlesztési program keretében a következő területekre kerülnek felhasználásra:

Közlekedésfejlesztés (178 milliárd forint): A támogatás jelentős része a közösségi közlekedés fejlesztésére irányul, különösen a klímasemleges közlekedési módok, mint a villamos- és trolihálózat bővítésére.

Közterek klímatudatos átalakítása (50 milliárd forint): A közterek zöldítésére és klímatudatos átalakítására fordított összeg célja a városi környezet fenntarthatóságának növelése.

Szociális kohézió erősítése (30 milliárd forint): Az Esélyteremtő Budapest program keretében a szociális fejlesztésekre szánt összeg a társadalmi egyenlőtlenségek csökkentését célozza.

Klíma-, árvíz- és vízvédelmi beruházások (38 milliárd forint): A klímaváltozás hatásainak mérséklésére és a vízgazdálkodás javítására irányuló projektek támogatása.

Ezek a fejlesztések hozzájárulnak Budapest zöldebbé, szolidárisabbá és élhetőbbé tételéhez, valamint a 2030-as klímacélok eléréséhez

– írta ki közösségi oldalára Karácsony Gergely majd így folytatta:

Kiharcoltuk az uniós forrásokat városunknak az előző ciklusban, most pedig belevághatunk az első fejlesztésekbe.

Végre kedvező elbírálást kapott a BKK pályázata, jöhet az európai uniós forrás a Nagykörút zöldítésére, valamint az Üllői úti és a Váci úti közlekedésbiztonság javítására. Nem másért, hogy a városból otthon legyen.

A nagykörúti fejlesztések célja Pest „főútjának” zöldítése és humanizálása, a biztonságos közlekedés feltételeinek javítása. Ennek keretében jönnek létre zöld megoldásokkal a Nagykörút mindkét oldalán a fizikailag is védett bringautak, amelyeket egy többfunkciós – rakodásra, megállásra is használható – sáv választ majd el a gépjárműforgalomtól. A tervezésbe bevontuk a budapestieket, csaknem 10 ezren töltötték ki a nagykörúti kérdőívet, ezeknek a véleményeknek a figyelembevétele mellett helyszíni kitelepüléseket is szervezünk, amelyek eredményét szintén beépítjük a tervekbe. Mindezek után várhatóan jövő év végén indulhat a kivitelezés.

A kerékpár sávok biztonságosabbá tételéről is szó esett.

Az Üllői úti és Váci úti fejlesztésekkel fizikailag védett kerékpársávok szolgálják majd a biztonságos közlekedést.

A Budapestnek járó uniós pénzekből a közösségi közlekedés fejlesztését is tervezzük. Kész elképzelésekkel, csőre töltve várjuk ezekben az ügyekben is a támogatási szerződések megkötését, a labda a kormány térfelén pattog, hogy belevághassunk – írta, majd felsorolta a projekt tartalmát:

  • az átfogó klímaadaptációs és közterület-megújítási program megvalósítás
  • a trolibuszhálózat bővítése
  • az új CAF-villamosok forgalomba állítása
  • az észak-pesti és a dél-budai villamoshálózat összekötése
  • a Váci út és a Bajcsy-Zsilinszky út rehabilitációja
  • a Nyugati tér megújítása
  • a kisföldalatti felújításába és meghosszabbítása
  • a 3-as villamos és a 42-es villamos meghosszabbítása
  • az Id. Antall József rakpart és az Erzsébet híd alatti terület átépítése

A bejegyzés végét a következő mondatokkal zárta:

Az Európai Unió fejlesztési kereteiből megszerzett milliárdokat arra fogjuk használni, hogy Budapest még zöldebb, még szolidárisabb, még szabadabb legyen: városból otthon.


Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük